attels

Jebkuras preces vai pakalpojuma iegāde internetā saistās ar zināmu risku, tādēļ esi pacietīgs un velti laiku interneta vietnes izpētei. Zemāk klāstītais attiecināms ne tikai uz interneta veikaliem tā klasiskajā izpratnē, bet uz visām interneta vietnēm, kur iespējams iegādāties preces vai pakalpojumus – kolektīvās iepirkšanās portāliem, pasākumu biļešu iegādes platformām, aviobiļešu un viesnīcu rezervācijas platformām, interneta vietnēm, kas piedāvā iegādāties mobilā satura pakalpojumus, datora programmatūru, automašīnas apdrošināšanas polises vai pat tādus pakalpojumus kā sava sociālā tīkla profila statistikas atjaunošanu u.c.

Preces vai pakalpojuma iegādi ar interneta starpniecību kā darījuma veidu dēvē par DISTANCES LĪGUMU. Galvenā distances līguma pazīme ir tāda, ka līgums tiek noslēgts abām pusēm klāt neesot – ar distances saziņas līdzekļu starpniecību.

Izvēloties interneta vietni, kur esi nolēmis iegādāties preci vai pakalpojumu, pievērs uzmanību, vai:

  • interneta vietnē ir norādīts uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, konttaktālrunis, e-pasta adrese ātrai saziņai.
  • interneta vietnē skaidri un saprotami ir sniegta informācija par preces galvenajām īpašībām.

Informāciju par uzņēmumu drošības nolūkos vērts salīdzināt ar uzņēmumu reģistra datiem, piemēram, izmantojot Lursoft datubāzi – www.lursoft.lv. (Lursoft ar LR Uzņēmumu reģistru ir noslēdzis licences līgumu, kas nozīmē, ka Lursoft kā atkalizmantotājs ir tiesīgs trešajām personām piedāvāt UR informāciju.) Tāpat varat pievērst uzmanību atzīmēm par to, vai nav aktuāls maksātnespējas process vai likvidācijas process.

Atceries! Problēmu un strīdu gadījumā informācija par pārdevēju ir būtiska un nepieciešama!

Vērtīgi pirms pirkumu veikšanas sazināties ar i-veikalu, lai pārliecinātos, ka tas komunicē ar klientiem un ir reāli sasniedzams.

  • ir sniegta informācija par preces iegādes kārtību, samaksas kārtību un piegādes kārtību, atteikuma tiesībām, piegādes termiņiem un cenas sniegtas, ieskaitot PVN.
  • kādas ir citu patērētāju atsauksmes. Meklē citu patērētāju atsauksmes par izvēlēto interneta veikalu atsauksmju portālos, pajautā draugiem, paziņām par viņu pieredzi, iepērkoties konkrētajā veikalā. Vari izmantot interneta meklētājprogrammas, varbūt ieraksti par izvēlēto vietni parādās kādā blogā vai ziņu slejā.
  • interneta vietnei ir izveidota tehniskā aizsardzība, kad tiek veikts maksājums vai ievadīti personas dati.

Par tehnisko drošību var liecināt:

  • Pie samaksas un datu ievades, adreses laukā redzams prefikss Hiperteksta transporta protokols (http://…), kas veicot maksājumu mainās uz Hiperteksta transporta šifrēts protokols (https://…);
  • Pārlūkprogrammas adreses laukā piekaramas atslēgas simbols [vai uzraksts Secured by];
  • Trešais simbols, kas var liecināt par pastiprinātu datu ievades drošību ir nesalauzta atslēga. Izvietojums var atšķirties no pārlukprogammas, ko izmantojat.

Pievērs uzmanību uzticamības zīmēm (Trust Mark) un sertifikātiem, kuras veikals ieguvis un kādas papildus garantijas tas sniedz. Uzticamības zīmes esamība automātiski negarantē drošāku iepirkšanos interneta veikalā un pastāv iespējamība, ka interneta veikals šo zīmi izmanto bez atļaujas. Lai paļautos uz šīs zīmes autentiskumu, pārbaudi tās izdevēja mājaslapā, ko šī zīme nozīmē un ka tā tik tiešām konkrētajam veikalam ir piešķirta.