Jaunumi
att

Ņemot vērā, ar Ministru kabineta 2020.gada 6.novembra rīkojumu Nr.655 atkārtoti izsludināto ārkārtējo situāciju saistībā ar vīrusa Covid-19 izplatību Latvijā, Ekonomikas ministrija atgādina, ka šajā laikā nav nepieciešams nodrošināt piekļuvi dzīvokļos esošajiem ūdens patēriņa skaitītājiem un citiem skaitītājiem (arī siltuma maksas sadalītājiem), kas nav komercskaitītāji, un veikt to nomaiņu vai atkārtoto vai pirmstermiņa verificēšanu.
Ārkārtējās situācijas laikā norādīto skaitītāju atkārtotās verificēšanas nodrošināšanas termiņš tiek pagarināts. Tas nozīmē, ka to skaitītāju, kuru atkārtoto verificēšanu būtu jāveic ārkārtējās situācijas laikā, tas jādara pēc ārkārtējās situācijas beigām.
  
Tāpat, ja skaitītāja verificēšanas termiņš beidzas triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas beigām, tiek dots papildu laiks, proti, tik liels termiņa pagarinājums, lai kopējais laiks, kad ir iespējams veikt atkārtoto verificēšanu, ir trīs mēneši.
Vienlaikus, lai samazinātu iedzīvotāju inficēšanās risku ar Covid-19, tiek paredzēts, ka arī to ūdens patēriņa skaitītājus, kuru verificēšanas termiņš ir beidzies pirms ārkārtējās situācijas, ir jāverificē trīs mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas beigām.
Ņemot vērā, ka Ministru kabineta 2015.gada 15.septembra noteikumos Nr.524 „Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem” noteikts, ka ūdens patēriņa skaitītāju atkārtoto verificēšanu var veikt trīs mēnešus pēc verificēšanas termiņa beigām, tad šajā gadījumā skatāms, kad beidzas šie trīs mēneši un šis periods arī attiecīgi pagarināms, lai, atskaitot ārkārtējās situācijas periodu, būtu laiks trīs mēneši.
Vēršam uzmanību, ka ūdens patēriņa skaitītāja verificēšanas pienākums netiek atcelts, bet tiek atlikta tā veikšana. 
Vēršam uzmanību, ka, nosakot maksājamo daļu, tiks ņemti vērā šo neverificēto skaitītāju rādījumi, proti, uz kuriem attiecas pārejas noteikumi sakarā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju. Attiecīgi uz šiem gadījumiem nav attiecināma ūdens patēriņa starpības sadales kārtība, kas paredz ūdens patēriņa starpību sadalīt starp atsevišķiem dzīvokļu īpašniekiem.
 
Ārkārtējās situācijas laikā atliekamas arī skaitītāju (kas nav komercskaitītāji) dzīvokļos pārbaudes vai šādu skaitītāju uzstādīšana dzīvokļos, kuros tie nav uzstādīti. Šos darbus varēs veikt pēc ārkārtējās situācijas beigām. 
Valstī noteiktās ārkārtējās situācijas laikā atcelta arī ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu nodošana papīra formātā, ko visbiežāk izmanto galvenā vīrusa riska grupa - vecāka gadagājuma iedzīvotāji. Vienlaikus arī tiks samazināts inficēšanās risks darbiniekiem, kuri apstrādā papīra veidā iesniegtos skaitītāju rādījumus. 
 
Gadījumā, ja kāda iemesla dēļ dzīvokļa īpašnieks nevar nodot ūdens patēriņa skaitītāja rādījumus elektroniski vai telefoniski, viņam ūdens patēriņu aprēķinās, ņemot vērā konkrētā dzīvokļa vidējo ūdens patēriņu par pēdējiem trim mēnešiem (izņemot tos, kuros piemērota ūdens patēriņa starpības sadale starp atsevišķiem dzīvokļu īpašniekiem).
 
Šī kārtība attieksies arī uz situācijām, kad ūdens patēriņa skaitītāja radījumus nav iespējams nolasīt skaitītāja darbības traucējumu dēļ. Attiecīgi ūdens patēriņš tiks aprēķināts pēc konkrētā dzīvokļa vidējā ūdens patēriņa par pēdējiem trim mēnešiem. 
 
Aicinām mājas iedzīvotājus atbalstīt savus vecāka gadagājuma kaimiņus ar nepieciešamo datu iesniegšanu, vienlaikus neaizmirstot par distancēšanās un citiem drošības pasākumiem!
Iepriekš norādītais noteikts Ministru kabineta 2008.gada 9.decembra noteikumos Nr.1013 „Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” un Ministru kabineta 2015.gada 15.septembra noteikumos Nr.524 „Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”.

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa
prese@em.gov.lv