PTAC veicis cenu monitoringu pirmās nepieciešamības precēm, dezinfekcijas līdzekļiem un sejas maskām

Līdz ar korona vīrusa Covid – 19  izraisīto pandēmiju gan pasaulē, gan Latvijā strauji pieauga pieprasījums pēc pirmās nepieciešamības precēm, dezinfekcijas līdzekļiem un sejas maskām. Lai secinātu kāda ir šo preču pieejamība un cenas tirdzniecības vietās, kā arī  interneta veikalos, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) sākot ar šī gada martu uzsāka preču monitoringu šajās trīs preču grupās.  Veicot cenu monitoringu secināts, ka patēriņa preču cenas praktiski nav mainījušās, dezinfekcijas līdzekļiem cenas un pieejamība ir stabilizējusies, sejas masku un respiratoru jomā, vairākās kategorijās preču pieejamība vēl aizvien ir limitēta, bet cenas stabilas.  

Šī gada 9.martā PTAC uzsāka cenu monitoringu pirmās nepieciešamības precēm četros lielākajos patēriņa preču tirdzniecības interneta veikalos .19.martā uzsāka monitoringu 7 lielākajās tirdzniecības ķēdēs. Kopā interneta tirdzniecības vietās katru nedēļu tika fiksētas pārtikas preču un rūpniecības preču cenas 69 tirdzniecībā esošām precēm, savukārt tirdzniecības vietās fiksētas cenas 209 precēm (piemēram, rīsiem, griķiem, makaroniem u.c.). Izvērtējot apkopotos datus, no šī gada 9.marta līdz 5.jūnijam ir  secināms, ka cenas nav mainījušās 45% gadījumu, precēm piemērotas akcijas 43% gadījumu, preču cena ir samazināta 4% gadījumu un  cena ir pieaugusi 7% gadījumu. Visbiežāk cenu pieaugums tika  konstatēts konkrēta ražotāja griķiem un rīsiem, kas saistīts ar ražotāja cenu palielināšanu šiem produktiem vēl pirms ārkārtas situācijas.  Monitoringā tika konstatēts, ka pirmās nepieciešamības preces ir pieejamas un, ja kāda prece netiek piedāvāta, tad ir pieejams iegādāties citu ražotāju līdzīgas preces. 

Ņemot vērā dezinfekcijas līdzekļu lielo nepieciešamību, šī gada 7.aprīlī tika uzsākts arī šo preču monitorings, kopumā fiksējot cenas 31 tirdzniecības vietā, aptverot lielākos pārtikas preču tirdzniecības tīklus. lielākos būvniecības preču veikalus, kā arī degvielas uzpildes stacijas un arī aptieku tīklus. Tirdzniecības vietās kopumā konstatēti 144 tirdzniecībā esoši dezinfekcijas līdzekļi, no kuriem cenu pieaugums ir konstatēts tikai 6 dezinfekcijas līdzekļiem. Neskatoties uz atsevišķiem cenu pieaugumiem, kopumā monitoringa periodā ir vērojams būtisks dezinfekcijas līdzekļu piedāvājuma palielinājums un vidējās cenas litrā samazinājums – vidēji no 30,98 EUR/litrā līdz 22,38 EUR/litrā, jeb 28% samazinājums no sākotnējās cenas. Ja, uzsākot monitoringu, daudzviet dezinfekcijas līdzekļi nebija pieejami, tad ar katru nedēļu to klāsts palielinājās, sevišķi Latvijā ražotie dezinfekcijas līdzekļi.

Savukārt attiecībās uz sejas maskām, PTAC no šī gada 5. maija ir veicis šo preču pieejamības un cenu monitoringu  230 tirdzniecības vietās (59% tirdzniecības vietās un 41% interneta veikalos). Kopumā uzraudzība veikta 547 sejas aizsarmaskām no, kurām 32% bija respiratori, 53% higiēnas maskas, 11% medicīniskās maskas un 4% sejas vairogi. Monitoringa laikā tika konstatēts, ka tirdzniecībā ir pieejamas visu veidu sejas maskas, taču medicīnisko sejas masku pieejamība bija salīdzinoši mazāka. Īpaši plašs bija higiēnisko masku piedāvājums, tostarp tika piedāvātas dažādas auduma maskas, kuras izgatavojuši mājražotāji. Pēc veiktā monitoringa par neatbilstošiem tika atzīti 49% pārbaudīto respiratoru un 22% higiēniskās maskas. Savukārt cenas sejas maskām šajā periodā nav pieaugušas, gluži pretēji - medicīnas maskām un higiēnas maskām ir vērojams cenu samazinājums, salīdzinot ar monitoringa sākumu. Respiratoru vidējā cena monitoringa sākumā bija 5,85 EUR/gab., savukārt maija beigās tā bija nokritusies līdz 5,28 EUR/gab. Tāpat būtisks cenas samazinājums novērojams arī higiēnas maskām  no 2,75 EUR/gab. līdz 1,97 EUR/gab. un medicīnas maskām no 1,20 EUR/gab. līdz 0,74 EUR/gab.

PTAC aicina patērētājus arī turpmāk pirms dažādu preču – patēriņa preču, dezinfekcijas līdzekļu vai sejas masku iegādes salīdzināt to cenas dažādās tirdzniecības vietās un iegādāties sev izdevīgāko! 
 
Papildu informācija:

Sanita Gertmane
Patērētāju tiesību aizsardzības centra
Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja
Tālr.: 26544528, 22006628, 
E-pasts: Sanita.Gertmane@ptac.gov.lv

Publicēšanas datums: 08.07.2020.