We each buy a whole variety of goods everyday – clothing, footwear, household appliances, furniture, cars... There are cases where a defect appears for the product you just purchased or the service you have received - it does not work, it has a seam that is crooked, or it is incomplete.

The first thing to be followed when purchasing a goods or service always keeps a business proof document!

If, however, the purchase of the goods or the service received is “not in conformity with the terms of the contract”, the regulatory enactments shall specify a process for dealing with such situations.

Consumer rights issues are regulated by the Consumer Rights Protection Act. Amendments to the Consumer Rights Protection Law entered into force on 15 March 2022.

The Consumer Rights Protection Act provides a new definition of the terms of the contract for conformity of goods. When assessing the conformity of the goods with the terms of the contract, account must be taken of both the contractual provisions and what the consumer can reasonably expect from the goods.

It should be noted that the new definition of the product's eligibility contract will apply to purchases made from 15 March 2022. On the other hand, purchases made before 14 March 2022 are covered by the previous version of the Consumer Rights Protection Act.

Goods  -movable tangible matter, including those manufactured as a result of the service, such as furniture, clothing manufactured on order.

A product with digital elements, an item that cannot function without a digital content or digital service and is sold with digital software or support for digital services installed in it.

The consumer has the right to purchase goods in conformity with the terms of the contract! The seller and the service provider shall be responsible for any non-compliance existing on the date of purchase of the product.

Take note! If the non-conformity of the goods has been discovered within a year of the supply of the goods, the burden of proof that the goods comply with the terms of the contract has been imposed on the seller of the goods or the service provider.

Information collected here:

  • What should be the appropriate goods and services?

  • At what time should the merchant be referred to for an inappropriate product or service?

  • What can the consumer ask?

  • Dispute settlement

What should be the matching goods?

  • The goods must comply with the description provided to them, the type, quantity and quality indicated and the functionality, compatibility, interoperability and other characteristics, and the description and quality of the samples of the goods provided by the seller;

  • The goods must be supplied with the specified accessories, instructions for use as well as the updates provided for in the contract;

  • The goods must be valid for the purpose for which these types of goods are normally used, as well as for the purpose for which the goods have been chosen and informed by the consumer;

  • The goods have been supplied with accessories, packaging and instructions which consumers can reasonably expect;

  • Goods have characteristics and performance, including durability, functionality, compatibility and safety, normally of the same type of goods, and which consumers can reasonably expect, taking into account the nature of the product and any public statements

In the case of purchased goods with digital elements, the seller and the service provider must inform and ensure that the updates necessary to keep the goods in conformity within a specified period are delivered:

  • The updates must be such as the consumer can reasonably expect, taking into account the type of goods and digital elements, the purpose for which they are intended, and the circumstances and nature of the contract, provided that the contract provides for a single supply of digital content or digital service;

  • For updates in the case of a single digital content or a digital service delivery, the seller and service provider shall be responsible for their compliance within two years from the time of delivery of the product.

Observe! If you have received information about the update and the need to install it with clear installation instructions, but you will not install updates within a reasonable time, the salesperson or service provider will not be responsible for the non-compliance that has occurred!

The product is not inappropriate/poor quality if:

  • at the time of purchase, the consumer is informed that the product has a defect or non-conformity with the contract. You have the same right to the match and quality of the goods when the item is sold at a discount.
for example,

Announcement of a specific product defect at the point of sale (for example, a button has failed for clothing)

When transferring the goods to a consumer, the seller or the service provider is obliged to give the consumer the opportunity to inspect or inspect the goods. Takes advantage of this opportunity! This will avoid problems if the delivered product is broken, not fully packed or not even packed.

Services which result in an improvement or modification of a movable physical file or its characteristics must be of adequate quality:

  • the content, nature and outcome of the service correspond to what has been agreed upon;
  • the service was provided with professional care, taking into account the interests of the consumer;
  • the service complies with the requirements that are reasonably required for such services.

The service is not inappropriate/poor:

  • at the time of purchase, the consumer knew or could not be aware of the non-compliance, such as the point of sale providing clear information about the product in question that it had a certain defect;
  • the non-conformity has occurred due to materials supplied by the consumer, such as the defect caused by the goods manufactured from consumer materials due to their deficiencies;
  • normal wear or wear of the goods shall not be regarded as a defect;
  • use of the product without following the instructions for use, warnings.

Par patērētāju tiesībām, iegādājoties lietotu preci

Patērētāju tiesību aizsardzības likums nenošķir patērētāja tiesības, ja ir iegādāta jauna vai lietota prece. Patērētāju tiesību aizsardzības likums paredz, ka patērētājam ir tiesības divu gadu laikā vērsties pie pārdevēja par preces neatbilstību līguma noteikumiem gan tad, ja iegādāta jauna prece, gan tad, ja patērētājs ir iegādājies lietotu preci. Pārdevēja sniegtā informācija par prasību pieteikšanu termiņu, kas īsāks par diviem gadiem, ja iegādāta lietota prece, piemēram, sešu mēnešu laikā no iegādes brīža, nav saistoša patērētājam.

Likumā noteiktās patērētāju tiesības attiecas arī uz lietotām precēm!

Vienlaikus jāpievērš uzmanība lietotas preces aprakstam jeb informācijai, ko par preci sniedz pārdevējs. Pārdevējam pirms lietotas preces pārdošanas ir jāinformē patērētājs par visiem preces defektiem, ja tādi pastāv. Savukārt, ja pārdevējs par šiem defektiem patērētāju nav informējis, tad pārdevējs ir atbildīgs par preces neatbilstību līguma noteikumiem saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu.  

Pārdevējs ir atbildīgs par lietotas preces defektiem, ja par tiem  nav informējis patērētāju!

Kādā termiņā jāvēršas par neatbilstošu preci? 
 

Patērētājs ir tiesīgs pieteikt prasījumu par preces vai pakalpojuma neatbilstību divu gadu laikā no dienas, kad pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs nodevis un patērētājs pieņēmis attiecīgo preci/ lietu, vai arī, ja precei dota komercgarantija – visā komercgarantijā norādītajā termiņā. Komercgarantijas termiņš nedrīkstētu būt īsāks par diviem gadiem (izņemot, ja īsākā termiņā tiek solīti citi patērētājam būtiski labumi vai kādai detaļai parasti raksturīga ātrāka nolietošanās). Komercgarantija nevar saīsināt likumīgo prasījuma pieteikšanas termiņu.

Prasījums jāiesniedz divu mēnešu laikā no dienas, kad patērētājs atklājis neatbilstību.

Ko patērētājs var prasīt?


Ja iegādātā prece izrādās neatbilstoša, patērētājam ir tiesības pieprasīt:

  • Vispirms – lai bez atlīdzības (tajā skaitā bez preces nosūtīšanas, darba, materiālu un citu izmaksu atlīdzināšanas) un saprātīgā termiņā novērš preces neatbilstību VAI apmaina preci, izņemot, ja tas nav iespējams vai ir nesamērīgi. Jāņem vērā arī preces raksturs, kā arī paredzamo tās lietošanas nolūks.

Patērētājam ir tiesības uz cenas samazinājumu vai līguma atcelšanu un naudas atmaksu, ja pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs:

  • neatbilstību nav novērsis saprātīgā termiņā;
  • pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs neveic preces  nogādāšanu neatbilstības novēršanai vai nesedz izdevumus par to;
  • pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs neveic preces demontāžu un atbilstošas preces uzstādīšanu;
  • nav novērsis neatbilstību, neskatoties uz centieniem;
  • ir atteicies novērst neatbilstību;
  • ir paziņojis, ka nenovērsīs neatbilstību vai neapmainīs preci saprātīgā termiņā vai neradot būtiskas neērtības, vai arī tas ir redzams no faktiskajiem apstākļiem.

Tāpat patērētājam ir tiesības uz cenas samazinājumu vai līguma atcelšanu un naudas atmaksu, ja neatbilstība ir tik nozīmīga, ka attaisno tūlītēju patērētāja pieprasījumu.

Ja precei konstatētā neatbilstība ir maznozīmīga, naudas atmaksu pieprasīt patērētājs nevar. Pienākums pierādīt, ka neatbilstība ir maznozīmīga, ir pārdevējam un pakalpojuma sniedzējam!
Samazinot cenu vai atceļot līgumu, var ņemt vērā preces nolietojumu vai labumu, ko patērētājs guvis, lietojot preci, un par ko līgumslēdzējas puses ir vienojušās.

  • Ja preci uzstādījis pārdevējs un nepareiza vai nekvalitatīva uzstādīšana ir iemesls preces neatbilstībai;
  • Ja preci uzstādījis patērētājs pēc nepareizas (neprecīzas) lietošanas pamācības,

TAD

prece uzskatāma par neatbilstošu, un patērētājam ir tiesības pieprasīt pārdevējam veikt iepriekš minētās darbības.

Ar grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā tiek nostiprināts princips, ka pārdevējs un pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgi par ne tikai neatbilstības novēršanu precei vai preces apmaiņu, bet arī par šādas preces demontāžu, atbilstošas preces uzstādīšanu un ar to saistīto izmaksu segšanu, ja neatbilstība atklājusies pēc preces uzstādīšanas.

Piemēram,

Patērētājs pasūtījis virtuves iekārtas izgatavošanu un uzstādīšanu. Pēc virtuves iekārtas uzstādīšanas konstatētas neatbilstības. Pakalpojuma sniedzējam uz sava rēķina ir jādemontē uzstādītā iekārta, jānovērš neatbilstības un jāveic atkārtota uzstādīšana. 

Pievērs uzmanību! Ja esi iegādājies vairākas preces, bet neatbilstība konstatēta tikai vienai no tām, Tev ir tiesības atteikties ne tikai no neatbilstošās preces, bet arī pārējām precēm, ja tās pamatoti nevar paturēt.

Piemēram,

patērētājs iegādājas krēslu un papildus iegādājās šim krēsla modelim piemērotus galvas un roku balstus, taču krēslam tiek konstatēta neatbilstība. Attiecīgi patērētājs ir tiesīgs atgriezt arī iegādātos galvas un roku balstus, jo tos nav iespējams lietot atsevišķi bez paša krēsla. 

Patērētājs, kurš veicis daļēju preces apmaksu, ir tiesīgs aizturēt vēl nesamaksātos maksājumus līdz brīdim, kad pārdevējs un pakalpojuma sniedzējs ir novērsis preces neatbilstību. Patērētājam par maksājuma aizturēšanu pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs jāinformē rakstveidā!

Ja saņemts neatbilstošs pakalpojums, patērētājs vispirms ir tiesīgs pieprasīt, lai bez atlīdzības novērš neatbilstību. Ja tas nav iespējams, patērētājam ir tiesības uz attiecīgu cenas samazinājumu vai naudas atmaksu. (Var tikt ņemts vērā labums, ko patērētājs guvis, izmantojot pakalpojumu, un par ko līgumslēdzējas puses ir vienojušās).

Citi pakalpojumi

Attiecībā uz citiem pakalpojumiem patērētājam ir tiesības, lai tie tiktu sniegti atbilstoši tam, par ko bijusi vienošanās, ievērojot profesionālo rūpību, kā arī nozaru regulējumu, piemēram, apsardzes pakalpojumiem, apsaimniekošanas pakalpojumiem, finanšu pakalpojumiem.

Digitālais saturs un digitālie pakalpojumi

Strīdu risināšana
 

Ja rodas strīds ar pārdevēju vai pakalpojuma sniedzēju, tas vispirms risināms pārrunu ceļā, cenšoties panākt vienošanos – mutiski vai rakstiski.

Pārdevēja pienākums – sniegt atbildi/ piedāvājumu risinājumam – parasti 15 darbdienu laikā. Atteikums jāpamato.

Ja neizdodas strīdu atrisināt, patērētājs var vērsties:

  • Patērētāju tiesību aizsardzības centrā pēc palīdzības;
  • Pie attiecīgās jomas ārpustiesas strīdu risinātāja, piemēram, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, pie Latvijas Komercbanku asociācijas ombuda, Latvijas apdrošinātāju asociācijas ombuda u.c.;
  • Patērētāju strīdu risināšanas komisijā, ja Patērētāju tiesību aizsardzības centrā sniegtā palīdzība strīda risināšanā nav nodrošinājusi rezultātu un attiecīgajā jomā ir iespējams sasaukt komisiju;
  • Tiesā, tai skaitā saskaņā ar prasības pieteikumu vienkāršotās procedūras lietas ierosināšanai.